SOCIAL MEDIA

Stokrotka rośnie na TikToku

W pierwszym kwartale 2020 roku, na początku pandemii – gdy społeczeństwo ogarnęła niepewność, a w sklepach ustawiały się kolejki po zapas makaronu i papieru toaletowego – rozpoczęliśmy prowadzenie profilu Stokrotki na TikToku. Zależało nam na tym, aby wykorzystać rosnący potencjał i popularność aplikacji, a z sieci sklepów Stokrotka uczynić pierwszą markę z branży retail w Polsce, która będzie prowadziła regularną komunikację na tej platformie.

Musieliśmy jednak dostosować przygotowaną wcześniej strategię do nowej rzeczywistości. TikTokerzy, z którymi wspólnie przygotowywaliśmy content, zachęcali więc do dołączenia do akcji #ZostańwDomu. Inspirowali, jak można spędzać czas wolny, jak nie zwariować w czterech ścianach. Z kolei w majówkę – którą zazwyczaj każdy z nas spędza z rodziną lub znajomymi na świeżym powietrzu – promowali odpowiedzialną postawę w ramach zapoczątkowanej przez nas idei #GrillujWdomu.  
[link do: https://www.tiktok.com/@sklepy.stokrotka/video/6825118365028224261]

Gdy tylko sytuacja zaczęła się uspokajać, zaczęliśmy realizować coraz więcej nagrań w sklepie. Dla wielu użytkowników TikToka obecność Stokrotki w tej aplikacji była zaskakująca – nie spodziewali się, że trafią tam na materiały autoryzowane przez sklep, który odwiedzają z rodzicami, których kojarzą ze swojego sąsiedztwa. W ciągu szesnastu miesięcy przygotowane przez nas treści wygenerowały jednak prawie 9 milionów wyświetleń, a profil zaobserwowało już 31 tysięcy osób. 
[link do: https://www.tiktok.com/@sklepy.stokrotka/video/6946145084815445253]

Z kolei w tym roku – z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka – wypatrzyliśmy okazję do współpracy z duetem swag.flex – dziewczynami z Lublina, których treści w tym okresie często wpadały do sekcji Dla Ciebie (czyli takiej, która prezentuje najciekawsze materiały viralowe). Wspólnie z nimi wypracowaliśmy pomysł na pięcioodcinkowy serial, formatem przypominający odcinki kultowych paradokumentów. „Zostań, jeśli kochasz” opowiadał o przypadkowym spotkaniu pracownika Stokrotki i tajemniczej klientki, które szybko przerodziło się w wielką miłość. Dodatkowo w jednym z odcinków miało miejsce lokowanie promocji na czekolady. Pomysł okazał się dużym sukcesem – wszystkie odcinki serialu zostały wyświetlone przez ponad milion osób. 
[link do: https://www.tiktok.com/@swag.flex/video/6966929474344520966]

Ale musimy również wspomnieć o jednej z ostatnich akcji! No i naszej reakcji na zagraniczny viral. Gdy tylko zobaczyliśmy, że na innych rynkach zaczynają trendować TikToki tworzone na salach sprzedaży wielkich marketów, a ludzie z uśmiechem na twarzy tańczą przy wózkach na zakupy w rytm ostatniego hitu Skrillexa „In da Ghetto”, postanowiliśmy przenieść ten trend na rynek polski. Przy współpracy z kilkoma zasięgowymi twórcami powstały roztańczone materiały.  [link do: https://www.tiktok.com/@mamaiwerka/video/7013749514200698118?]

Specyfika i demografia TikToka

Niespełna dwa lata później na TikToku jest aktywnych dwa razy więcej użytkowników – prawie 7 milionów miesięcznie. 40% z nich to mężczyźni, 60% – kobiety. Zmieniła się też jego demografia – konta influencerów, rozpoznawalnych celebrytów i sportowców, kolejne konta marek, ale też profile profesjonalistów (chociażby psychologów, kucharzy, marketingowców) przyciągnęły na stałe starsze grupy odbiorców. Obecnie jedynie 10% użytkowników stanowią osoby poniżej 17 roku życia. Główną grupę (54%) stanowią osoby między 18 a 24 rokiem życia. Kolejno – 22% to osoby w wieku 25-34 lat, a 15% stanowi grupa osób powyżej 35 roku życia.

TikTok niezmiennie pozostaje medium dla osób młodych, dynamicznych, które często korzystają ze smartfona i mediów społecznościowych, do których łatwo trafić z krótkim skondensowanym przekładem. Staje się jednak coraz to bardziej zróżnicowany – każdy znajdzie na nim treści, które będą odpowiadały jego zainteresowaniom. Ciągle nie brakuje również tych humorystycznych – nie opierają się jednak wyłącznie na tańcu czy śpiewaniu, a przybierają coraz to bardziej rozbudowane formy: pranków, krótkich stand-upów, a przede wszystkim nawiązują z dystansem do insightów – tego, w jaki sposób zachowujemy się na co dzień.

Linki:

Michał Wojtas

Autor: Michał Wojtas

Head of Content

Kontakt: michal.wojtas@midomedia.pl

Powiązane artykuły

druzyna_ccc_cover

SOCIAL MEDIA

Case Study: Jak zachęcić do jazdy na rowerze?

Jako sponsor tytularny drużyny kolarskiej CCC Team, CCC miało ambitny cel wzbudzić szersze zainteresowanie kolarstwem w Polsce, a jednocześnie wesprzeć UNICEF.

SOCIAL MEDIA

RTM na czasie

Real Time Marketing to jeden z niestandardowych sposobów komunikacji marki i odpowiedź na dynamicznie zmieniający się świat. Wykorzystanie okazji do – najczęściej – żartobliwej komunikacji z konsumentem wymaga szybkiej reakcji i natychmiastowego działania. W ten sposób oprócz bezpośredniego komunikatu wysyłanego przez markę, daje ona znać, że jej zależy, jest na bieżąco i reaguje na to, co w danej chwili najbardziej zaprząta głowy konsumentom.

SOCIAL MEDIA

Socialowe ławice

Ryby, choć zdrowe i smaczne, nie kojarzą się z odważną strategią komunikacji. Widać to w działaniach marketingowych podejmowanych w całej kategorii. Dominują przepisy i treści edukacyjne. Rio Mare, Lisner, Seko, Mowi – te marki tworzą content, bazujący w 90% na wcześniej wymienionych obszarach tematycznych. Próżno szukać w ich kumunikacji rozrywki i nieoczywistych rozwiązań. Tymczasem Graal przełamuje te stereotypy w social mediach. Współpraca z gamerami, tworzenie memów i RTM-ów, organizowanie LIVE’ów – to wszystko dzieje się na Graalowych profilach.

SOCIAL MEDIA

AweSoMe Stokrotka

Jak wzbogacić komunikację ofertową sieci sklepów? Jak zwiększyć zaangażowanie wśród fanów i dotrzeć do młodszych grup odbiorców? Droga do sukcesu w social mediach może być prosta. Wiemy to! Uważnie obserwujemy, elastycznie komunikujemy markę. Znamy aktualne trendy internetowe i zjawiska społeczne. Wiemy jak działać!